?

Nejste organizace pracující s dětmi?

Téma na školu v přírodě

Tipy na téma na školu v přírodě

Pokud se jedná o lyžařský nebo cyklistický výcvik, je téma předem jasné, stačí vymyslet jen pár zajímavých večerních aktivit. Ty by dětem měli hlavně zpříjemnit a zpestřit celý pobyt, vyždímat z nich poslední zbytky sil před večerkou. Jde tedy o krátké programy, rychlé hry. Mnohdy si vystačíte se spontánními nápady, ať už to jsou různé znalostní kvízy, večerní diskotéka, pohybové soutěže, hrané scénky. Ideální je děti dostat do situací, které pro ně nejsou typické a běžně je nezažívají, ale nesmíme je do nich násilně tlačit.

Jak správně zvolit téma pro školy a školky v přírodě?

Ale jak správně zvolit téma školky v přírodě? Téma, které Vás bude provázet po celý pobyt v krásné přírodě? Není to nic složitého, jen je důležité pamatovat na několik základních faktů:

 

1. Stáří dětiček musí korespondovat s tématem

To znamená, že program typu putování s Krtečkem a vílou Amálkou nadchne děti předškolního věku a mladší část prvního stupně, ale třeťáci na Vás budou koukat, jako byste se zbláznili. Zde jsou dvě varianty, buď vyberete něco, čím Vaše děti žijí (Star Wars, Hvězdná brána, Harry Potter) a nebo zvolíte něco trošku lidovějšího a zahrajete si třeba na loupežníky a rytíře.

 

2. Pokuste se celý program zaměřit a sladit s místem pobytu

V okolí bude jistě spousta zajímavých míst, ať už se jedná o zříceniny hradů, kde straší, pohádková místa, které milují filmaři a děti je díky tomu znají z pohádek, rybníky plné vodníků, jeskyně s čerty, zámky s panem králem a princeznou nebo třeba tvrze s loupežníky. Fantazii se meze nekladou a uvidíte, že přítomnost děti Vám v ní velmi pomůže.

 

3. Škola v přírodě by měla vzdělávat

Kromě obvyklých vyučujících hodin, které budete mít v chatě, penzionu nebo hotýlku, vezměte děti i na naučné stezky, předem na ně připravte různá překvapení, stopovanou a na závěr nezapomeňte na znalostní kvíz. Správné odpovědi sladce odměňte.

 

4. Připravte si mokrou variantu

Opravdu bychom Vám to nepřáli, ale počasí je nevyzpytatelné a na horách to platí dvojnásob. Vymyslete si proto předem program i pro deštivé dny, děti si sice mohou malovat, ale to nejde celý týden. Je tedy dobré pamatovat při výběru vhodného střediska i na dostupnost různých zábavních a hlavně krytých středisek v okolí (bazény, aquaparky, tělocvičny, poznávací zařízení, atd.) Ideální variantou je přítomnost krytých volnočasových prostor přímo v objektu.

 

5. Nezapomeňte si školu v přírodě užívat

Lyžařský nebo cyklistický výcvik, školka nebo škola v přírodě je určena hlavně pro děti, ale nikde není psáno, že se nemáte bavit i VY. Užijte si to celé, jako Vaše děti, nebuďte příliš upjatí, neřešte věci, které nejsou v danou chvíli aktuální, vypněte mobily (stejně nebudete mít signál), notebook nechte doma, odřízněte se od světa, teď jste jen Vy a Vaše děti.

Bavte se!

 

Sledujte nás na
Facebooku