Jaké téma může škola v přírodě mít?

Máme pro vás hned několik tipů, co si promyslet, aby téma korespondovalo s místem pobytu a požadavky na ubytování. Budou to Indiáni? Harry Potter, nebo třeba Piráti? 

Pokud se vydáváte na lyžařský nebo cyklistický kurz, je téma předem jasné a stačí vymyslet jen pár zajímavých večerních aktivit. Můžete připravit znalostní kvízy, večerní diskotéku, pohybové soutěže nebo třeba hrané scénky. Ideální je děti dostat do situací, které pro ně nejsou typické a běžně je nezažívají, ovšem do ničeho je nesmíme tlačit.

Co ale téma pobytu v přírodě? Není to nic složitého, jen je důležité pamatovat na několik základních faktů:

1. Stáří dětí musí korespondovat s tématem

Putování s Rumcajsem se bude líbit předškolákům a snad ještě prvňáčkům, ale třeťáci by na vás mohli koukat celkem zaraženě. Buď vybírejte něco, čím žáci aktuálně žijí (Star Wars, Hvězdná brána, Harry Potter), nebo zvolte něco trošku obecnějšího a zahrajete si třeba na loupežníky a rytíře.

2. Zkuste program sladit s místem pobytu

V okolí bude jistě spousta zajímavých míst, ať už se jedná o zříceniny hradů, pohádková místa, která děti znají z pohádek, rybníky plné vodníků, jeskyně s čerty, zámky s panem králem a princeznou nebo třeba tvrze s loupežníky.

3. Škola v přírodě má vzdělávat

Kromě obvyklých vyučovacích hodin, které budete mít ve svém ubytování, vezměte děti na naučné stezky, poznávačky rostlin nebo třeba stopovanou lesem. Na závěr nezapomeňte na kvíz se sladkou odměnou nebo diplomy.

4. Připravte si mokrou variantu

Opravdu bychom vám to nepřáli, ale počasí je nevyzpytatelné a na horách to platí dvojnásob. Vymyslete si proto předem program i pro deštivé dny. Je tedy dobré pamatovat při výběru vhodného střediska i na dostupnost různých zábavných a hlavně krytých středisek (bazény, muzea, tělocvičny,...) v okolí nebo přímo v areálu vašeho ubytování. 

5. Nezapomeňte si školu v přírodě užívat!

Ano, lyžařský nebo cyklistický výcvik, školka nebo škola v přírodě jsou určené hlavně pro děti, ale nikde není psáno, že se nemůžete bavit také! Užijte si pobyt se svými žáky, poznávejte je v nových situacích a zprostředkujete jim zážitek dost možná na celý život.

Bavte se!

Jestli už máte téma, je na čase vybrat lokalitu a ubytování – s obojím vám moc rádi pomůžeme!