Lázně Libverda – ráj pro oko i duši

Ve Frýdlantském výběžku najdete městečko, na jehož návštěvu Vám nebude stačit pouze jediný den. Nachází se tu spoustu krásných vyhlídek, kolonáda s klasicistními a empírovými pavilonky, Kristianův pramen nespočet turistických cest v okolí, bikecentrum a populární restaurace Obří sud. Ano, řeč je o Lázních Libverda.

Po stopách libverdských výletních cílů

Kolonáda a lázeňský park

Areál lázeňské kolonády v Lázních Libverda patří k památkám chráněným státem. Její součástí je Kristianův pramen, který lze ochutnat v pitné síni Kristianova pavilonu. Uprostřed kolonády je starší hudební pavilon z roku 1803. K lázním patří rozsáhlý park s překrásnými skupinami rododendronů a azalek. Najít tu lze i sochy, např. repliku vévody Albrechta z Valdštejna.

Lázně Libverda se specializují na léčení chorob srdečních a cévních, na léčbu onemocnění pohybového aparátu a v neposlední řadě i léčbu duševních chorob. Dále nabízejí antistresový program pro mladé, program na léčení obezity, programy rekondiční a rehabilitační a pobyty pro matky s dětmi.

Obří sud a pohled na Jizerské hory z jeho terasy

Restaurace Obří sud patří k nejoblíbenějším výletním místům Jizerských hor. Návštěvníky fascinuje především výhled na celé panorama hlavního hřebene Jizerek, který si lze v létě vychutnat ze dvou teras. Pozoruhodná je i samotná restaurace, která je opravdu vystavěna jako velký sud o délce 14,15 m, výšce 11,4 m a šířce 10,5 m. Celá budova je vyrobena ze dřeva má objem přes 10 000 hl.

Vyhlídky nad Libverdou

Pět atraktivních vyhlídek na Vás čeká nad obcí Lázně Libverda. Na každé z nich najdete popsanou jednu z tamních legend, která dá místu nový rozměr. Součástí každé vyhlídky je panoramatické foto, orientační mapa obce, pohledová mapa Frýdlantska a části Jizerských hor. Vyhlídky zdobí dřevěné sochy pohádkových bytostí a ke spočinutí slouží dřevěné vyřezávané lavice. To vše jen umocní nádherný výhled do kouzelné krajiny.

Bikecentrum

Bikecentrum v Lázních Libverda vyrostlo jako třetí nástupní místo na síť přírodních cyklostezek Singltrek pod Smrkem v roce 2013. Leží na samém začátku obce, jen 600 m od jedné z nejoblíbenějších stezek na Hejnickém hřebenu. Bikecentrum nabízí zázemí pro cyklisty, občerstvení, parkování, možnost testování kol či myčku kol a úschovnu. Součástí Bikecentra je i stanoviště Horské služby.

Turistické trasy v okolí

Na zdatné turisty tu čeká nespočet turistických tras. Cestou kolem chaty Jizerka a Hubertka se dostanete na nejbližší vyhlídku  - na Kočičí kameny. Dále můžete podnikat výlety na rozhlednu nejvyššího vrchu Jizerských hor – Smrk, na Ořešník, Paličník, k Černému a Štolpišskému vodopádu. 

Autor fotografie: Lázně Libverda a.s.